Мирненська громада
Херсонська область, Скадовський район

Репродуктивне здоров`я і планування сім`ї

Дата: 21.05.2019 10:37
Кількість переглядів: 1450

З 10 по 17 травня проходитиме Всеукраїнський Тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я. Метою заходів є підвищення поінформованості населення з питань планування сім’ї та пропаганди здорового способу життя для збереження репродуктивного здоров’я.

Проблеми збереження репродуктивного здоров’я

Основними проблемними питаннями репродуктивного здоров’я в усьому світі та в Україні зокрема є: висока материнська та малюкова смертність, високий рівень абортів, невиношування вагітності, ускладнення вагітності та пологів, значна поширеність жіночої та чоловічої безплідності та інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД, онкологічна захворюваність репродуктивної сфери тощо.

З метою покращення стану репродуктивного здоров’я населення України та на виконання Європейської регіональної стратегії ВООЗ з сексуального та репродуктивного здоров’я в Україні була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 р. № 1849 Державна цільова програма «Репродуктивне здоров’я нації», що передбачала створення організованої системи надання спеціалізованої допомоги при порушеннях репродуктивного здоров’я, заходи якої були спрямовані на:

 • удосконалення нормативно-правової бази з питань охорони репродуктивного здоров’я сім’ї;
 • розроблення та реалізацію міжгалузевих стратегій, спрямованих на пропагування, формування і заохочення до здорового способу життя, відповідального батьківства та безпечного материнства;
 • інформування населення з питань відповідального ставлення до охорони особистого здоров’я;
 • проведення просвітницьких заходів з питань охорони здоров’я, пропагування здорового способу життя;
 • планування сім’ї, зміцнення репродуктивного здоров’я населення, охорони материнства, а також профілактику онкологічних захворювань;
 • забезпечення посилення профілактичної спрямованості медичних послуг щодо збереження репродуктивного здоров’я для кожної цільової групи;
 • забезпечення надання високоякісної медичної допомоги у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї відповідно до протоколів її надання;
 • забезпечення рівних для чоловіків та жінок умов надання послуг щодо збереження репродуктивного здоров’я;
 • розширення доступу до медичних послуг підлітків, а також сільського населення;
 • розроблення та впровадження новітніх технологій у сфері репродуктивного здоров’я на основі висновків науково-доказової медицини;
 • поліпшення матеріально-технічного забезпечення закладів охорони репродуктивного здоров’я;
 • удосконалення та оптимізацію системи планування сім’ї тощо.

Незважаючи на практичні заходи, спрямовані на виконання програми, попри широку просвітницьку роботу, проблеми збереження репродуктивного здоров’я і сьогодні вимагають особливої уваги.

Планування сім’ї

Часто поняття «репродуктивне здоров’я» розуміють у вузькому сенсі – як фізіологічні та фізичні умови, що дають змогу відтворювати здорове потомство. Але репродуктивне здоров’я складається з декількох компонентів: сексуальне здоров’я, планування сім’ї та безпечне материнство і батьківство.

Охорона репродуктивного здоров’я – це система заходів, спрямованих на появу здорового потомства і планування сім’ї; захист від хвороб, що передаються статевим шляхом, та лікування захворювань репродуктивної системи; запобігання дитячій та материнській смертності.

У нашому суспільстві, на жаль, поширені певні стереотипи щодо стосунків між жінками та чоловіками у питаннях збереження репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. Наприклад: «Лише жінка повинна думати про контрацепцію», «Якщо подружжя не має дітей, то це проблема жінки», «Вагітність дівчини – виключно її провина», «Секс з використанням презерватива не приносить чоловікам задоволення», «Чоловік працює – жінка народжує», «Аборт вирішує проблему».

Потрібно знати, що відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.

Всесвітня організація охорони здоров’я приділила особливу увагу підтримці здоров’я молоді, кращій її підготовці до виконання своїх обов’язків. За даними останніх досліджень, особливо гострою за останні десять років стала проблема сексуальної активності підлітків. Третина всіх українських підлітків розпочинають статеве життя у віці 14-15 років, уже в школі мають по декілька сексуальних партнерів, не використовують засобів захисту або користуються презервативами час від часу. Як наслідок такої поведінки спостерігається зростання незапланованих вагітностей і абортів, а також інфекцій, що передаються статевим шляхом та ВІЛ.

Профілактика незапланованої вагітності

Оптимальний вік для народження дітей 18-35 років. Інтервали між пологами мають бути не менше двох років, це дозволяє жінці відновити сили для майбутніх пологів, зберегти своє здоров’я та здоров’я майбутніх дітей. Після настання вагітності необхідно якомога раніше звернутись в жіночу консультацію.

Здоров’я дітей та дитяча смертність так само тісно пов’язані з віком матері та інтервалами між народженням дітей. Смертність серед дітей, народжених із інтервалом між пологами менше одного року, удвічі вища, ніж у народжених з інтервалом у два чи більше років.

Сучасна медицина пропонує різноманітні методи запобігання небажаної вагітності. Види та засоби контрацепції відрізняються один від одного дією на організм, ефективністю та зручністю застосування. Не дивлячись на високу ефективність, жоден з методів сучасної контрацепції не дає стовідсоткової гарантії запобігання вагітності. Це пов’язано, перш за все, з неправильним або недбалим застосуванням того або іншого протизаплідного засобу.

Наразі існують такі методи контрацепції:

 • традиційні (бар’єрні, хімічні, біологічні, перерваний статевий акт);
 • сучасні (гормональна контрацепція, внутрішньоматкова контрацепція);
 • незворотна контрацепція – хірургічна стерилізація (жіноча – перев’язка маткових труб; чоловіча – перев’язка сім’явиносних протоків).

Обираючи метод контрацепції, слід враховувати вік жінки, особливості статевого життя, наявність гінекологічних та соматичних захворювань. Попередньо жінці необхідно проконсультуватися з фахівцями, оскільки самостійний підбір контрацептивів найчастіше призводить до їхньої невисокої ефективності.

«Прегравідарна підготовка»

Останнім часом все частіше від лікарів і молодих жінок можна почути слова «прегравідарна підготовка». Слово «прегравідарна» походить від латинського «gravida» – вагітна, а приставка «пре» означає попереднє чого-небудь. Тобто, по суті, це словосполучення позначає підготовку до вагітності.

Стосовно підготовки майбутніх батьків думки фахівців однозначні – готуватися потрібно і бажано діяти за певним алгоритмом. Прегравідарну підготовку до вагітності слід почати з вивчення стану здоров’я майбутніх батьків.

Для цього потрібно:

 • здати аналізи;
 • пройти обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом;
 • проконсультуватись у гінеколога та суміжних спеціалістів з метою виявлення хронічних, спадкових, ендокринних захво­рювань у подружжя. Адже саме наявність цих захворювань може істотно позначитися на виношуванні вагітності.

Коли всі аналізи здані, і результати досліджень задовільні, необхідно підготувати організм до зачаття і вагітності. Перш за все, потрібно почати з відмови від шкідливих звичок. Доведеться забути про міцні алкогольні напої та паління.

Майбутні батьки за три місяці до планованої вагітності повинні розпочати прийом фолієвої кислоти – для профілактики вад розвитку центральної нервової системи у плода.

Слід пам’ятати, що міцна родина, віра в Бога, повага до матері та батька – споконвічні цінності українського народу, а дружна сім’я є головною складовою частиною життя та успішності кожної людини.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь