Мирненська громада
Херсонська область, Скадовський район

Декретна відпустка для батька дитини

Дата: 23.09.2020 10:48
Кількість переглядів: 718

Декретною відпусткою для татусів уже давно нікого не здивуєш у низці країн. Там на офіційному рівні існує поняття «рaternityleave» - відпустка, яку роботодавець надає батькові після народження дитини. Українські чоловіки також ідуть у декрет, але не так охоче, як, приміром, шведи чи норвежці.

Хто саме має бути з дитиною, повинні вирішувати самі батьки, з урахуванням усіх сімейних обставин, а не нав’язані думки соціуму.

Стаття 46 Конституції України (далі - КУ) гарантує кожному громадянину дотримання права на соціальний захист. Це право включає державне забезпечення в період тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків. До такого періоду відноситься і період перебування в декретній відпустці.

Поняття «декретна відпустка» об’єднує у собі два види соціальної відпустки: якщо у відпустку у зв’язку з вагітністю і пологами може піти лише жінка, то по догляду за дитиною по досягненні нею трьох років, коло людей розширюється.

Законодавство України говорить, що у декрет може йти не лише мати дитини, а й інші родичі. Згідно зі ст. 179 Кодексу законів про працю України (КЗпП) і ст. 18 Закону України «Про відпустки», взяти декретну відпустку з догляду за дитиною можуть: мати, батько, дідусь, бабуся, опікун чи інші родичі. До того ж таку відпустку можна використовувати як повністю, так і частково. Тобто батько та мати можуть розділити її навпіл.

Як оформити таку відпустку батькові?

Необхідно надати роботодавцеві наступні документи:

– заяву про надання такої відпустки;

– копію свідоцтва про народження дитини;

– довідку з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки, і що виплата допомоги по догляду за дитиною їй припинена (із зазначенням дати), аби уникнути подвійних виплат.

Роботодавці не мають законного права відмовляти батькові, що виявив бажання піти у декретну відпустку. За ним так само мають зберегти робоче місце та час, проведений у декреті, зараховується до трудового стажу. Якщо ж працедавець відмовляє чоловікові в оформленні декретної відпустки, то необхідно таку відмову оформити письмово та оскаржувати її в суді.

Довідково: У зв’язку з прийняттям Закону № 1166 починаючи з 01.07.2014 року об’єднано допомогу при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в один вид допомоги та встановлено фіксований розмір допомоги при народженні дитини.

Увага! Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами в сумі 860 гривень (станом на вересень 2020 року).

Відповідно до закону «Про відпустки», протягом перебування у відпустці по догляду за дитиною як батько, так і мати за бажанням можуть працювати неповний робочий день або працювати на дому. Тобто зберігається право на отримання допомоги, але при цьому людина продовжує працювати за більш гнучким і зручним для нього графіком.

Чи буде батько отримувати допомогу?

Після оформлення декретної відпустки на батька грошова допомога буде надаватися йому в повному обсязі.

Також за чоловіком закріплюється право на збереження робочого місця, нараховується пенсійний стаж.

Важливо! Робоче місце за батьком, бабусею або іншим родичем, які вийшли в декретну відпустку замість матері, зберігається.

Офіційно в Україні налічується близько 25 000 чоловіків, які перебувають у декретній відпустці, що становить близько 2% від загального числа. Утім, ця цифра в останні роки збільшується.

Виникли запитання? 0 800 213 103 єдиний безкоштовний цілодобовий номер з надання безоплатної правової допомоги в Україні.

За безоплатною правовою допомогою можна звертатися до відділу «Каланчацьке бюро правової допомоги» Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: смт Каланчак, вул. Херсонська (Леніна), 9 (1-й поверх), тел.: (05530)3-15-03 або за скайп зв’язком: Каланчацьке бюро правової допомоги (kalanchatske@legalaid.ks.ua).

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь