Основні заходи по впроваджуванню системи управління охорони праці (СУОП) на підприємствах

Дата: 14.05.2021 13:31

Скадовське відділення управління виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування України в Херсонській області звертає увагу керівників та відповідальних осіб з охорони праці щодо безпеки та охорони праці, забезпечення умов для реалізації основного принципу державної політики в галузі охорони праці, пріоритету життя і здоров’я працівників відносно результатів виробничої діяльності. Враховуючи те, що Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб (далі — підприємства), які використовують найману працю, незалежно від того, працює на підприємстві 2 і більше, роботодавець зобов'язаний забезпечити виконання всіх завдань з питань охорони праці.

Найактуальнішим є впроваджування системі управління охорони праці( СУОП) на кожному підприємстві, яка повинна передбачати такі функції:

- організацію і координацію робіт (обов'язки, відповідальність, повноваження керівників різного рівня, осіб, які виконують та перевіряють виконання роботи);

- планування показників стану умов та безпеки праці;

- контроль планових показників та аудит всієї системи;

- коригування, запобігання та можливість адаптації до обставин, які змінюються;

- заохочення працівників за активну участь та ініціативу щодо здійснення заходів з підвищення рівня безпеки та поліпшення умов праці;

- облік, аналіз та оцінка ризиків.

Завдяки цій системі повинні забезпечуватися вирішення таких основних завдань:

- професійний добір працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки з урахуванням стану їхнього здоров'я та психофізіологічних показників;

- навчання та пропаганда з охорони праці;

- безпека обладнання;

- безпека виробничих процесів;

- безпека будівель та споруд;

- забезпечення нормативних санітарно-гігієнічних умов праці;

- наявність засобів індивідуального захисту (ЗІЗ);

- оптимальні режими праці та відпочинку;

- санітарно-побутове обслуговування.

Щоб ця система діяла, необхідно запровадити нормативно-правові акти – накази або розпорядження, правила внутрішнього розпорядку, посадові інструкції, інструкції з охорони праці, які відповідно до видів економічної діяльності підприємств, установ та організацій регулюються такими документами:

- Закон України “Про охорону праці від 14.10.1992 № 2694-XII зі змінами (Редакція станом на 27.02.2021);

- Закон України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-XIV зі змінами (Редакція станом на 03.12.2020);

- Типове положення про службу охорони праці  від 15.11.2004 №255 зі змінами (Редакція станом на 31.01.2017 №148);

- Типове положення про порядок навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15 (переглянуто наказом Міністерства соціальної політики України  від 30 січня 2017 року N 140) ;

-  Положення про розробку інструкцій з охорони праці (зі змінами наказ Міністерства соціальної політики України від 30.03.2017р.№ 526);

-  Положення про медичний огляд працівників певних категорій (наказ МОЗ України від 21.05.2007р №246);

-  Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту

( переглянуто для кожної галузі);

-  Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві ( затверджений Постановою КМУ від 17.04.2019року №337).

В основу положення про СУОП  повинна бути покладена економіко – цільова спрямованість функціонування й комплексний підхід для вирішення проблем охорони праці на кожному підприємстві,  установи та організації. Це повинно виражатися в чіткому формулюванні цільових завдань, як бажаного результату у розробці СУОП та як способу, що забезпечує досягнення поставленої мети - знизити ризик виникнення нещасних випадків та профзахворювань на виробництві.

У разі необхідності отримання додаткової інформації звертатися до Скадовського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області за телефонами: (05537) 5-31-83.