Спека є фактором ризику настання нещасного випадку на виробництві

Дата: 09.08.2021 09:08

Скадовське відділення управління  Фонду соціального страхування України в Херсонській області звертається до керівників підприємств, установ, організацій з проханням вжити усіх необхідних заходів із попередження нещасних випадків під час виконання робіт при дії високих температур у літній період. Характерні для перегрівання: головний біль, нудота, втома, млявість, сонливість можуть спровокувати необережність при роботі з технікою, неуважне водіння та ін.

Згідно із підпунктом 8 пункту 3 розділу IV «Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 № 1240, відпочинок працівників у полі дозволено тільки у спеціально відведених місцях, які обладнуються добре помітними віхами вдень і освітленими ліхтарями в темний період доби. Не дозволено відпочивати під машинами, в кабіні машини під час роботи двигуна, серед поля, у копицях тощо.

Керівникам робіт в умовах підвищення температури повітря необхідно ретельніше планувати виробничі завдання для кожного працівника та забезпечити належний контроль за дотриманням вимог законодавства з охорони праці  щодо створення безпечних умов праці під час виконання робіт при дії високих температур навколишнього середовища, а саме:

- провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару;

- забезпечити працівників спеціальним одягом, взуттям відповідних розмірів (у т.ч. головними уборами – бажано з натуральних тканин) та здійснювати контроль за їх використанням;

- обов'язково проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт із підвищеною небезпекою;

- не допускати до роботи працівників у хворобливому або втомленому стані;

- доукомплектувати медичні аптечки та забезпечити ними робочі місця;

- за можливості не проводити роботи на відкритому повітрі при температурі повітря вище 37°С;

- забезпечити працівників на робочих місцях охолодженою питною водою, вітамінізованими напоями , які потрібно вживати часто і невеликими порціями;

- при виконанні важких робіт збільшувати перерви, регулювати графік роботи, зміщуючи час роботи у більш прохолодний період доби, по можливості збільшити  кількість технологічних перерв;

- проводити постійний моніторинг погодних умов і при їх погіршенні негайно вживати відповідних заходів для поліпшення умов праці працюючих на відкритому повітрі.

У разі отримання  працівником теплового або сонячного удару слід  вчасно і правильно надати  першу долікарську допомогу потерпілому, а саме:

- розстібнути одяг, покласти людину в тіні з трохи піднятими ногами, покласти холодний компрес на голову і ділянку серця, дати склянку холодної води або напою;

- при відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж сер­ця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різ­ке погіршення кровообігу мозку. При такому стані оживлення по­чинати необхідно негайно, після чого обов’язково  викликати швидку медичну допомогу;

- повідомити про те, що сталося з працівником, роботодавця, керівника первинної  організації профспілки, членом якої є потерпілий,  або уповноважену найманими працівниками особу з питань охорони праці.

Страховий експерт  з охорони праці

Скадовського відділення управління

виконавчої дирекції Фонду

соціального  страхування України

в Херсонській області  Хандусь Л.Т.