Соціально-психологічна реабілітація дітей

Дата: 21.02.2024 00:00

Внаслідок військової агресії з боку Російської Федерації через постійну небезпеку для життя та значний стрес у військових – учасників антитерористичної операції, а також у населення, особливо у дітей, які проживають вздовж лінії розмежування, спостерігаються численні психологічні розлади, такі як порушення сну, розлади уваги, пам’яті, тривожні розлади, захворювання на нервовому ґрунті, емоційне вигорання та інші. Окрім цього, в умовах військового конфлікту особливого загострення набули проблеми домашнього та ґендерно зумовленого насильства тощо. Внаслідок існуючих проблем та психологічного напруження виникає ризик потрапляння означених сімей у категорію тих, що перебувають у складних життєвих обставинах, де батьки не в змозі належним чином виконувати батьківські обов’язки по відношенню до своїх дітей. У зв’язку зі складною суспільно-політичною ситуацією в державі Законом України від 26.01.2016 № 936-VІІІ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми” внесено зміни до статті 1 Закону України „Про охорону дитинства” , якими, зокрема, передбачено визначення нової категорії населення, що потребує допомоги, – діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, та гарантування таким дітям захисту з боку держави, всебічної допомоги та реабілітації. Відповідно до міжнародних стандартів у всіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється захисту прав дітей та забезпеченню їхніх найкращих інтересів, а в умовах збройного конфлікту – мінімізації його негативних наслідків. У цілому на сьогоднішній день суспільно-політична ситуація ускладнена тим, що військовий конфлікт триває і важко передбачити час та спосіб їх розв’язання. Це посилює тривожні настрої в суспільстві, страхи і вимагає впровадження програм та методик, які б базувалися на концептуальних засадах поєднаннятрадиційних, інноваційних, альтернативних матеріалів, спрямованих на реалізаціюрозвивальних, виховних, навчальних цілей і єднання психологічної, медико-оздоровчої, педагогічної, правової та соціальної реабілітації дітей.       З метою забезпечення прав вразливих категорій дітей, зокрема тих, що постраждали від жорстокого поводження, у тому числі насильства, торгівлі дітьми, а також збройного конфлікту та воєнних дій, на отримання якісних соціальних послуг, психологічної допомоги та реабілітації державними органами влади спільно з громадським сектором та науковими установами створено методичні ресурси, які можуть бути корисними для використання службами у справах дітей, центрами соціальних служб для сім’ї. дітей та молоді, психологами, соціальними працівниками, вихователями закладів соціального захисту дітей, центрів соціальної підтримки дітей та сімей, патронатними сім’ями тощо.