2 квітня — Всесвітній день поширення знань про аутизм

Дата: 02.04.2024 14:01

У цей день люди по всьому світу вдягають блакитне, на знак підтримки людей із такими розладами.

За даними ВООЗ, 1 дитина зі 100 має один із розладів аутистичного спектра. Аутизм — це не хвороба, а стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і може спричинити значні соціальні, комунікативні та поведінкові складнощі.

Цей стан може проявлятися по-різному і мати як легку, так і дуже важку форму, — саме тому правильним терміном для нього є розлад аутистичного спектра (РАС).

Як проявляються розлади аутичного спектра?

Люди із РАС:

● можуть мати складнощі у спілкуванні та взаємодії з іншими людьми;

● їм може бути важко зрозуміти, як думають або відчувають інші люди;

● їм може бути неприємне яскраве світло чи гучні звуки;

● можуть сильно хвилюватися або засмучуватися у несподіваних ситуаціях та у соціальних взаємодіях;

● можуть потребувати більше часу, щоб зрозуміти інформацію;

● можуть часто повторювати певні дії чи думки.

Здібності й потреби людей із РАС можуть бути різними. Дехто може вербально спілкуватися з іншими, а хтось — ні, одні потребують догляду впродовж усього життя, а інші можуть жити самостійно, працювати.

Як спілкуватися з людьми із РАС?

Люди з РАС можуть мати високий рівень тривожності. Щоби почуватися в безпеці, їм потрібна впорядкованість. Тому:

● поважайте розклад і ритуали людини з аутизмом;

● під час розмови давайте людині з РАС трохи більше часу на відповідь;

● намагайтеся не дивитися людині просто в очі та будьте готовими до того, що людина не дивитиметься на вас, — це не прояв неповаги, таким чином люди з РАС почуваються спокійніше;

● висловлюйтеся чітко і не використовуйте метафори, слова у переносному значенні;

● люди з РАС не завжди розуміють якісь інтонації, вирази обличчя та жести, тому уникайте натяків і говоріть прямо.

Закликаємо доєднатися до акції, обравши блакитний колір елементів одягу, та поширювати інформацію про людей з аутичним спектром.

Дізнайтеся більше про розлади аутистичного спектра: https://bit.ly/3THtaEX.

Центр громадського здоров’я України