Як підтримати близьку людину з КПТСР?

Дата: 17.06.2024 12:19

Фото без описуФото без опису

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічний стан, що виникає внаслідок пережитого сильного стресу або травми. Крім ПТСР, виділяють також комплексний посттравматичний стресовий розлад (КПТСР), для якого характерні багаторазові, безперервні, повторювані травми.

Основними симптомами ПТСР/КПТСР є:

🔹Повторне переживання травматичної ситуації: спогади, сняться жахіття.

🔹Уникання: уникнення місць, людей чи ситуацій, що нагадують про подію.

🔹Негативні зміни у мисленні та настрої: постійні негативні думки, відчуття провини чи сорому.

🔹Постійне відчуття загрози, підвищена збудливість: проблеми зі сном, роздратованість.

Якщо ви зіштовхнулися з симптомами ПТСР/КПТСР, не залишайтеся наодинці з проблемою, адже фахівці допоможуть побороти це. Комплексний ПТСР діагностує лікар-психіатр - саме він і призначає лікування. При роботі з КПТСР використовують методи самодопомоги теж – терапевт вчить людину боротися з симптомами самостійно.

🏥Якщо близька людина має ПТСР/КПТСР, то не змушуйте її звернутись по медичну допомогу. Замість некоректного «думаю, тобі краще звернутись по допомогу до психолога/психотерапевта/психіатра» краще поцікавтеся «чи потрібна тобі допомога?», «чи можу я чимось допомогти?». Важливо це робити в спокійній обстановці. Завжди чекайте доречного моменту, щоб запропонувати звернутись до фахівця.

❗Обов'язково дайте знати, що на вас можна покластися – саме це є важливою підтримкою. Щоб підтримати людину з ПТСР/КПТСР, використовуйте прості правила:

✅Поважайте переживання та досвід людини;

✅Використовуйте пряму комунікацію, не змушуйте здогадуватись, що ви хочете сказати;

✅Давайте зрозуміти, що почуття людини важливі;

✅Слухайте стільки, скільки необхідно;

✅Будьте поруч;

✅Не змушуйте людину розповідати про болючий досвід;

✅Наголошуйте на сильних сторонах особистості;

✅Ознайомтеся з доказовою інформацією про КПТСР;

✅Не давайте порад, якщо у вас їх не просять.

Яких правил треба дотримуватися в спілкуванні з людиною з ПТСР/КПТСР і що ще варто знати, читайте за посиланням –https://tinyurl.com/25r4x2kh

Центр громадського здоров’я України