26 червня у світі відзначається Міжнародний день на підтримку жертв катувань.
26 червня у світі відзначається Міжнародний день на підтримку жертв катувань.
Його запровадила Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй у 1997 році, щоб сприяти ефективному функціонуванню Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.
На жаль, катування були звичним методом поводження із «ворогами народу» ще з часів більшовицької агресії та «червоного терору». Лишилися вони і в практиці сучасної росії, що протягом десяти років фіксується в ході російсько-української війни. Окупанти не гребують виставляти в інтернет відео з відрізаними головами українських бійців та іншими звірствами. Російські військові та підтримувані ними проросійські бойовики застосовують катування та нелюдське поводження не лише до військових чи полонених, але і до мирного населення.
Генпрокуратура України відкрила понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження та катувань військовополонених та понад 2 100 за фактами катування цивільних. Під час Саміту миру у Швейцарії уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що всі, хто перебуває у російському полоні, зазнають систематичних тортур. Він назвав підтвердженими щонайменше 14 тисяч таких випадків.
Згідно з міжнародним законодавством застосування катувань та тортур до військовополонених чи цивільного населення під час збройного конфлікту є воєнним злочином.
Про найбільш кричущі випадки звірств російських окупантів нагадує наша карусель. На першому банері – малюнок художника з Донецька Сергія Захарова, який на початку російсько-української війни півтора місяця провів у полоні бойовиків так званої «ДНР» і пережив катування.
Український інститут національної пам'яті