Розбираємо програму медичних гарантій, яка діє вже сьомий рік в Україні
Більшість медичних послуг для пацієнтів безоплатні. Тобто за них не потрібно платити гроші. Зовсім.
Розбираємо програму медичних гарантій, яка діє вже сьомий рік в Україні, проте ми досі отримуємо багато запитань
Маємо просту схему: українці, що сплачують податки державний бюджет Національна служба здоров’я України (НСЗУ) медичний заклад
Одразу пояснюємо головне:
НСЗУ = «розпорядник» бюджетних коштів.
Державні, комунальні та навіть приватні медзаклади укладають з НСЗУ договори та отримують фінансування залежно від кількості медичних послуг, які вони реально надали пацієнтам.
Для того, щоб пацієнту отримати послуги безоплатно — необхідно укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром - такий фахівець називається лікарем первинної ланки. Сподіваємося, що ви вже маєте декларацію? Якщо ні — пишіть в коментарях, а ми розкажемо як це зробити.
Екстрена медична допомога (коли ви викликаєте швидку) безоплатна для кожного українця, незалежно від наявності декларації.
Якщо ситуація не екстрена — запишіться на прийом до свого лікаря первинної ланки через медичну інформаційну систему (наприклад, Helsi) або в реєстратурі, за телефоном чи особисто. На прийомі лікар вас огляне та призначить лікування, за потреби скерує на необхідні аналізи, дослідження чи направить до профільного спеціаліста.
Розберемо на прикладі
Запаморочення: ви погуглили й вирішили, що вам потрібно до кардіолога. А може до невролога. А може...?
Перший крок — перестаємо гуглити. Другий крок — записуємося на прийом до лікаря, з яким ви маєте укладену декларацію. Він вас огляне та за потреби випише електронний рецепт на ліки або електронне направлення до вузького спеціаліста. І ви отримаєте доступ до профільного спеціаліста безоплатно. До гінекологів, психіатрів, наркологів, стоматологів, фтизіатрів і тих лікарів, у яких ви спостерігаєтесь постійно, направлення не потрібне.
Огляд і дослідження є безоплатними для пацієнта. А як «віддячити»? Напишіть лікарю гарний відгук.
У сімейного лікаря, педіатра або терапевта можна отримати безоплатно: огляд та консультацію; загальний аналіз крові та сечі; аналізи на глюкозу, холестерин; швидкі тести на вагітність; обстеження на тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити B та С; тестування на COVID; ЕКГ(електрокардіограму); вимірювання тиску, об’єму легень, гостроти зору та інше.
В медичних закладах можна безоплатно отримати: консультації та огляди фахівців; ведення вагітності та пологи; діагностику та лікування онкології, туберкульозу, ВІЛ-інфекції; медичну допомогу при інфарктах та інсультах; реабілітацію; психіатричну допомогу; хірургічні втручання; перебування в стаціонарі; дитячу стоматологічну допомогу, ургентну стоматологічну допомогу для дорослих; неонатальну допомогу; гемодіаліз та перитонеальний діаліз. А також різноманітні дослідження: УЗД, КТ та МРТ, бронхоскопію, гістероскопію, колоноскопію та багато інших.
Безоплатно можна отримати і велику частину препаратів. Йдеться, зокрема про інсуліни, ліки від гіпертонічної хвороби та інших серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету другого типу, епілепсії та деяких розладів психіки та поведінки.
Ці ліки ви можете отримати при стаціонарному лікуванні в медичному закладі, якщо вони входять до Національного переліку лікарських засобів або Номенклатури лікарських засобів, та в аптеках, якщо ці препарати входять до програми «Доступні ліки» або програм, які фінансуються з місцевих бюджетів.
Якщо ваші права на безоплатні послуги та ліки порушують — звертайтеся за допомогою на нашу гарячу лінію «Номер здоров’я»:
(096) 2-888-003
(095) 2-888-005
Корисні посилання:
Щоб розібратися детальніше — радимо прочитати гід, в якому описано простими словами все, на що українські пацієнти мають право: bit.ly/4cqXnkd
Номенклатура лікарських засобів: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1723282-21?fbclid=IwAR0IdLhNS8suXfoXdat2wek294mTSIiWuY5__QRVRIuBdzfNQrNAqIzI2OQ#top
Нацперелік лікарських засобів: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2009-%D0%BF#n15
Перевірити чи є ваш лікарський засіб в програмі «Доступні ліки»: http://contracting.nszu.gov.ua/ogoloshennya.../dostupni-liky