Як влаштувати дитину в сім’ю патронатного вихователя?

Дата: 19.09.2024 12:01

Патронатна сім'я

Під патронат потрапляють діти, які перебувають у складних життєвих обставинах і з певних причин не можуть проживати з рідної сім’ї. Допоки соціальні служби, діючи в найкращих інтересах дитини, працюють з батьками, законними представниками і сприяють їм в подоланні кризи, про добробут і потреби дітей дбають патронатні вихователі. Саме вони є підтримкою й опорою у складний період, забезпечують тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини під час подолання родиною складних життєвих обставин.

Важливо розуміти, що патронат не є сімейною формою виховання, на кшталт усиновлення, опіки/піклування, прийомної сім’ї чи дитячого будинку сімейного типу.

Це оплачувана соціальна послуга, яку тимчасово надає патронатний вихователь самостійно або за участю членів своєї сім’ї, і за яку передбачена заробітна плата.

Вимоги до патронатного вихователя:

- громадянин України;

- вік від 35 до 60 років – для жінки, вік від 35 до 65 років – для чоловіка, які перебувають у шлюбі та проживають на спільній житловій площі;

- є досвід виховання дітей.

До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти,  які перебувають у складних життєвих обставинах, що негативно впливають на їхнє життя, здоров’я та розвиток, у тому числі:

• новонароджені, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я або яких відмовились забрати батьки чи інші родичі;
  • які залишилися без батьківського піклування;
  • підкинуті чи знайдені;
  • з сімей, у яких існує загроза життю та здоров’ю дитини;
  • які вже зазнали насильства, жорстокого поводження;
  • батьки або законні представники яких померли, безвісно відсутні;
  • які перебували у формах сімейного виховання;
  • переміщені з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих;
  • малолітні/неповнолітні вагітні чи малолітні/неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування та перебувають у складних життєвих обставинах.

Варто зазначити, що на період дії воєнного стану Уряд спростив правила влаштування дитини в патронатну сімʼю. Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 № 581 «Про внесення змін до Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя» передбачено наступне:

• дозволено влаштовувати до сім’ї патронатного вихователя дітей, які не є рідними братами та сестрами або не виховувались в одній сім’ї;

• строк перебування дитини у патронатній сім’ї визначає служба у справах дітей з урахуванням обставин надзвичайного або воєнного стану;
  • у разі надзвичайного або воєнного стану сім’я патронатного вихователя може переміститися разом із дитиною, яка перебуває під патронатом, на безпечну територію;
  • сільські, селищні, міські голови можуть видавати розпорядження про тимчасову організацію роботи сім’ї патронатного вихователя в умовах, коли орган опіки та піклування не має можливості виконувати свої функції.

Як стати патронатним вихователем?

І. Звернутись до служби у справах дітей за місцем свого проживання та подати такі документи:

1) заяву про намір стати патронатним вихователем;

2) заяву про згоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від усіх членів сім’ї та осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;

3) висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі, добровільного помічника та осіб, які фактично проживають разом з ним;

4) довідки про притягнення до кримінальної відповідальності/відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством;

5) копії таких документів:

- паспортів кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;

- паспорта іноземця або посвідки на постійне проживання, що посвідчує особу без громадянства;

- свідоцтва про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні стосунки або сімейні відносини кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;

- документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Строк дії документів на момент створення сім’ї патронатного вихователя не повинен перевищувати дванадцяти місяців з дати їх видачі.

Заяви з необхідними документами подаються в паперовій чи за технічної можливості в електронній формі.

Якщо органом місцевого самоврядування або військово-цивільною адміністрацією утворено центр надання адміністративних послуг, заява та необхідні документи подаються через такий центр. Заяви з необхідними документами для взяття на облік приймаються адміністраторами центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

За наявності електронної інформаційної взаємодії між державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для надання послуги патронату над дитиною, така інформація особою, яка виявила бажання стати кандидатом у патронатні вихователі, не подається.

II. Кандидати у патронатні вихователі та добровільного помічника проходять первинний відбір, за підсумками якого отримують від служби у справах дітей направлення на навчання за програмою підготовки патронатних вихователів.