Спротив громадян України в окупованому Криму триває.
Українські громадяни в тимчасово окупованому Криму продовжують чинити опір російським окупантам, невтомно демонструючи незламний дух та віру в деокупацію.
Продовжуємо інформувати про суспільні настрої жителів Криму та про людей, які руйнують наративи російської пропаганди, в нашій рубриці #рух_спротиву, спільно з Центром національного спротиву Спротив.
Росія не припиняє переслідувати жителів півострова через проукраїнську позицію та прояви української та кримськотатарської ідентичності. Щоб придушити спротив та небажання людей миритись з окупацією, рф ще у 2022 році ухвалила поправки до кримінального та адміністративного кодексів, що передбачає відповідальність за так звану “дискредитацію збройних сил рф”.
Показовими є такі нещодавні випадки:
Мешканець селища Азовське Джанкойського району Руслан Джаппаров у розмові в “чат-рулетці” зазначив, що чекає на деокупацію Криму Збройними Силами України та зазначив, що “не любить росіян через історичну пам'ять”. Окупанти затримали чоловіка, змусили просити вибачення на відео і передали матеріали до окупаційного “суду”.
Житель Сімферополя Олексій Новіков у соцмережах висловлював підтримку ЗСУ. Окупанти затримали чоловіка, змусили просити вибачення на відео, склали протокол та передали до окупаційного “суду”.
Мешканець Севастополя в розмові з колегами критикував дії російської окупаційної армії в Україні. Окупанти затримали чоловіка, склали протокол та передали матеріали до окупаційного “суду”.
Житель Ялти нібито передавав українській розвідці дані про розташування і пересування техніки окупаційної російської армії в Криму. Окупанти затримали чоловіка, наразі справа знаходиться в окупаційному “суді”.
Мешканець Севастополя нібито здійснив підпал пункту збору так званої “російської гуманітарної допомоги”, а також ніби намагався підпалити сховище нафтопродуктів у Севастополі. Окупанти затримали чоловіка, російський південний окружний військовий суд в ростові-на-дону незаконно засудив його до 10 років колонії суворого режиму.
Окупаційний “суд” у Сімферополі незаконно призначив редактору кримськотатарської газети “Qırım”/”Къырым” Бекіру Мамутову штраф у розмірі 4 тисяч рублів за те, що в одній із публікацій газети згадувалося про медії “Голос Америки” та “Радіо Свобода” без маркування їх як “іноземних агентів”. Це вже третя незаконна справа щодо Мамутова за поточний рік.
Щодня свій спротив окупантам демонструють і організовані рухи спротиву, які набрали силу після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році:
Активісти руху спротиву “АТЕШ” продовжують розвідувати військові об'єкти окупантів, зокрема вони провели детальну розвідку фортифікацій та укріплень поблизу міста Яни Капу та розвідали базу радіолокаційних систем у селі Уютне Євпаторійського району. Також активісти повідомляють про затримання та побиття окупантами у Сімферополі двох майстрів так званої “Кримської залізниці”, яких звинувачують у співпраці із Силами Безпеки і Оборони України.
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищують примірники пропагандистських матеріалів та поширюють патріотичну символіку в окупованих містах півострова, зокрема в Ялті, Євпаторії, Сімферополі та Севастополі.
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та патріотичну символіку. У Сімферополі активістки знову підготували листівки й солодощі для діток на день Святого Миколая (за Юліанським календарем).
Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму.
Не варто забувати й про політв’язнів, які навіть в нелюдських умовах ув’язнення демонструють незламність та спротив окупаційному режиму. Станом на 28 листопада російська окупаційна адміністрація незаконно утримує 218 осіб, з яких 132 — представники кримськотатарського народу.
Незаконно засуджений окупантами на 11 років Вадим Бектеміров страждає від постійних гіпертонічних криз у колонії в росії, також у нього погіршився зір через перебування в суворих умовах утримання.
Офіцера українського флоту в запасі Олексія Кисельова, якого окупанти незаконно засудили на 8,5 років, перевели до колонії суворого режиму за полярним колом в місті мурманську в росії. Вона розташована за 3800 кілометрів від місця проживання політв'язня.
Цивільний журналіст Ернес Аметов, незаконно засуджений окупантами на 11 років, схуд на 10 кг у російському ув'язненні. Кримчанин потребує вітамінів для підтримки здоров'я, проте адміністрація колонії не дозволила передати йому як самі вітаміни, так і ліки.
Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану “дискредитацію зс рф”. Станом на 17 грудня 2024 року зафіксовано 1126 випадки надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. «судів» на території тимчасово окупованого Криму та інших компетентних органів. З них у 993 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 36 випадках розгляд матеріалів продовжується. За ознакою статі 442 (45%) постанов винесено щодо жінок, та 550 (55%) – щодо чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 26,4 млн російських рублів.
Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якнайшвидше звільнити Крим, а нашим громадянам, що вимушені жити в окупації, повернути відчуття безпеки.
Слава Україні!
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим