Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом чи війною.
Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом чи війною (СНПК) визнається Стамбульською конвенцією як порушення прав людини. Особливо вразливими стають жінки та дівчата, але страждають і чоловіки, і діти.
СНПК - це зґвалтування, сексуальне рабство, примусова проституція, примусова вагітність, примусовий аборт, примусова стерилізація, примусовий шлюб та будь-яка інша форма сексуального насильства, вчинена проти жінок, чоловіків, дівчат або хлопців, яка прямо чи опосередковано пов’язана з війною чи конфліктом. Цей термін також охоплює торгівлю людьми з метою сексуального насильства та/або експлуатації, коли вона здійснюється в умовах війни.
Злочин СНПК є методом ведення війни та частиною навмисної військової тактики, адже переслідує ціль принизити постраждалих, завдати фізичного болю, навіяти страх, осоромити, придушити будь-які можливі прояви опору та непокори. За вчинення СНПК, відповідно до Римського Статуту Міжнародного Кримінального Суду, що недавно був ратифікований Україною, може наставати відповідальність як за воєнний злочин, злочин проти людства та злочин геноциду.
СНПК має руйнівні наслідки не лише для постраждалих, але й для всього суспільства. Травми залишаються на роки, а допомога та реабілітація є вкрай необхідними.
Що ми можемо зробити?
Захистити постраждалих і надати їм підтримку.
Забезпечити, щоб винні були притягнуті до відповідальності.
Боротися за мир і людську гідність.
Підтримка постраждалих СНПК — це не лише про захист. Це про те, щоб відновити справедливість і не допустити повторення насильства. Звернутися за допомогою можна через Платформу Допомоги Врятованим https://www.help-platform.in.ua/ або звернувшись до Центрів Допомоги Врятованих, контакти https://www.help-platform.in.ua/czentry-dopomogy.../
Ла Страда-Україна за підтримки ООН Жінки в Україні реалізує проєкт із запобігання та протидії торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації в умовах війни, підсилюючи спроможності державних органів, громадських організацій, очолюваних жінками та підвищуючи обізнаність жінок та дівчат щодо ризиків у кіберпросторі.
*Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту підтримують міжагенційний проєкт «Зміцнення національних та місцевих механізмів запобігання та реагування на СНПК в Україні за допомогою багатосекторального підходу, орієнтованого на постраждалих», що імплементується Фондом ООН в галузі народонаселення, Структурою ООН Жінки в Україні, Міжнародною організацією з міграції, Програмою розвитку ООН, Всесвітньою організацією охорони здоров'я, Управлінням ООН з наркотиків і злочинності у співпраці з Урядовою Уповноваженою з питань гендерної політики (бенефіціар міжнародної технічної допомоги) та Офісом Віце-прем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine